B92 Info Vesti Društvo
Voda se povlači, situacija stabilna
8. novembar 2009. | 09:48 | Izvor: B92
Sjenica, Požega, Prijepolje -- Voda se polako povlači u Sjenici i okolnim selima. Stabilna situacija u Požegi. Počeo da funcioniše vodovodini sistem “Rzav”.
Ulice Užica u subotu su bile pod vodom (Beta)
Poplave u Srbiji jenjavaju i situacija u kriznim područjima je stabilnija. Obilne padavine i izlivanje rečica Grabovica, Vapa i Jablanica, izazvale su veliku materijalnu štetu i velike nevolje za građane Sjenice. Na ublažavanju štete angažovani su bili opštinski štab, policija i vatrogasaci. U Sjenici je juče proglašeno vanredno stanje, jer je poplavljen grad i neka prigradska naselja.
Kako je Radiju B92 ranije potvrdio predsednik te opštine Muriz Turković, u selu Trijebinje preminuo je jedan pedesetogodišnjak.
U policijskoj upravi u tom gradu je međutim rečeno da njegova smrt nema veze sa poplavama.
Inače, Vlada Srbije obaveštena je o stanju u opštinama sjeničkog i užičkog područja i razmatra načine da se pomogne ugroženim domaćinstvima, rekao je ministar rada Rasim Ljajić, koji je od jutros u obilaku područja koja su zahvaćena poplavama.
A u opštini Požega je u nevremenu poplavljeno 150 kuća. Pored toga, ta opština ima problem sa epidemijom Novog gripa, koju je, uzrokovana poplavama, dodatno otežala nestašica vode.
Vatrogasno-spasilačke ekipe evakuisale su ljude i stoku na ugroženom području Požege gde su se izlile reke Moravica i Morava.
Zbog nestašice vode, lokalne vlasti su obezbedile nekoliko cisterni sa pijaćom vodom u delovima opštine pogođenim poplavama.
Predsednik opštine Požega Milovan Mićović izjavio je za B92 da je voda počela da se povlači u rečna korita i da očekuje da će se situacija stabilizovati u toku dana, ukoliko ponovo ne dođe do većih padavina.
“Poplavljeno je preko 1 000 hektara površine i oko 150 kuća u naseljima Tatojevica i Prijanovići. Mi smo ljude na vreme evakuisali, ali dosta stoke je ostalo zarobljeno u štalama gde se podavilo. Formirali smo i komisije koje će sve te eventualne štete popisati, evidentirati i radimo na uklanjanju uginule stoke kako ne bi došlo do neke zaraze”, kaže on.
“Uz pomoć vatrogasne jedinice iz Požege i Preduzeća za puteve, mi smo podigli jedan odbrambeni nasip kod mosta u Šengolju”, navodi Mićović.
Predsednik opštine Požega kaže da je u tom gradu stabilizovano vodosnabdevanje, ali preporučuje građanima da vodu ne koriste za piće.
“S obzirom da celog dana nismo imali vodu, obezbedili smo cisterne sa pijaćom vodom. Jutros je počela da stiže voda, međutim, mi smo preporučili građanima da danas u toku dana još uvek ne piju tu vodu, nego da je koriste samo kao tehničku, iz preventivnih razloga”, poručuje Mićović.
On se nada da će u sanaciji štete, požeški kraj dobiti i pomoć Republike.
“Mi danas očekujemo i posetu ministra Rasima Ljajića, koji se najavio i zajedno ćemo obići teren, negde oko 14 časova. Ja se nadam i da će repbublička Vlada brzo reagovati i uputiti nam neku hitnu pomoć, kako bismo što pre sanirali nastale štete”, očekuje Mićović.
Užice se, u međuvremenu, odbranilo od poplave reke Đetinje, zahvaljujući mobilizaciji gradskih službi i vatrogascima.
Načelnik Uprave Ministarstva odbrane za vanredne situacije Milan Popadić izjavio je da na obalama reke Đetinje u Užicu postavljeno oko 5 000 džakova sa peskom, čime su sprečene veće posledice poplave.
Gradonačelnik Užica Jovan Marković najavio je za B92 da će biti utvrđena odgovornost za rad brane na reci Đetinja i pravovremeno regulisanje ustava, povodom poplave izazvane izlivanjem te reke.
Kiše i bujice pričinile su veliku štetu i u opštinama Nova Varoš, Prijepolje i Priboj, naročito na putevima i stambenim objektima.
Izlile su se reke Mileševka, Bistrica, Lim, Zlošnica, Kratovska reka i veliki broj bujičarskih potoka zbog čega su bez struje i pijaće vode ostala mnoga naselja u tom kraju.
Bujice su pričinile veliku štetu, pogotovo na putevima i stambenim objektima.
U novovaroškoj opštini reka Bistrica poplavila je motel i ribnjak “Vrelo” u Draževicima, fabriku “Zlatar plast” i pilanu “Vihor”.
U opštini Prijepolje, reka Mileševka na više mesta oštetila je i potkopala put prema manastiru Mileševa.
Posebno je dramatično bilo u naseljima uz ovu reku, koja je odnela nekoliko mostova.
U opštini Priboj, prema rečima predsednika opštine Lazara Rvovića, najviše štete bilo je u naselju Rabrenovac, ali i na desetinama seoskih puteva.
Stabilizovano vodosnabdevanje iz sistema “Rzav”
A vremenske nepogode uzrokovale su dvadesetočasovnu nestašicu vode u opštinama Arilje, Požega, Lučani, Čačak i Gornji Milanovac, koje se snadbevaju iz vodovodnog sistema "Rzav".
Sistem ''Rzav'' (FoNet)
Direktor Javnog preduzeća “Rzav” Ljubo Lazović izjavio je za B92 da Fabrika za preradu vode radi gotovo normalno i da voda dolazi u Čačak i druge gradove.
“Što se tiče trenutne situacije u vodosnabdevanju četiri opštine grada Čačka sa vodosistema ‘Rzav’, situacija se normalizuje. U toku prethodnog dana uspeli smo da rešimo probleme na vodozahvatu koje je izazvala poplava, tako da smo u toku noći počeli da uspostavljamo proces proizvodnje i distribuciju vode ka gradovima Arilje, Požega, Lučani, Čačak i Gornji Milanovac”, kaže Lazović.
“Očekujemo da do večeri vodosnabdevanje bude sasvim normalno, kao što je ranije bilo iz vodosistema ‘Rzav’. Ja bih samo iskoristio priliku da kažem da je kvalitet vode dobar i da se voda može slobodno koristiti za piće”, poručuje on.
Inače, vodovodni sistem “Rzav” prekinuo je isoruku vode, jer je zbog obilnih kišnih padavina povećan vodostaj reke Rzav i poplavljen sistem za vodosnabdevanje
Пријавите се на:
Објављивање коментара (Atom)
Нема коментара:
Постави коментар