Usvajanjem Zakona o nadležnostima i Statuta, Vojvodina je postigla maksimum i u tom smislu sam ponosan na to da je Demokratska stranka ta koja je najviše doprinela da Vojvodina dobije novi Statut i Zakon o nadležnostima. Nije bilo jednostavno čak ni u okviru Demokratske stranke da se izborimo da se u ove akte unesu moderni standardi regionalizacije države - kazao je u razgovoru za „Blic“ predsednik Izvršnog veća Vojvodine dr Bojan Pajtić osvrćući se na javnu raspravu povodom donošenja ovih, za Vojvodinu važnih pravnih projekata, koja je trajala skoro godinu i po.
On navodi da je njegova najveća pobeda to što se izborio da Vojvodina u Ustavu Srbije dobije garantovana sredstva za investicije.
- Oni koji su kritikovali to rešenje danas se hvale činjenicom da je Fond za kapitalna ulaganja realizovao ili da teče realizacija u više od hiljadu projekata u infrastrukturi, zdravstvu, prosveti - kaže Pajtić.
Šta Vojvodina dobija novim Statutom i Zakonom o nadležnostima i da li joj je to dovoljno?
- Jako je značajno da je sazrela svest na nivou većinske koalicije u republici da je važno da se Vojvodini pruži prilika da projektuje dalji razvoj. Dakle, na osnovu ova dva dokumenta, koji predstavljaju ustavni maksimum, Vojvodina će dobiti priliku da koristi nove razvojne mehanizme kao što su razvojna banka, regionalni prostorni planovi, na osnovu kojih ćemo definisati nove industrijske zone, da još bolje planiramo razvojne planove pokrajine. Dobićemo još 152 nove nadležnosti među kojima je najvažnije da će pokrajina inicirati, koordinirati i sprovoditi projekte NIP-a na teritoriji Vojvodine, što joj omogućava da u narednim godinama koncentriše sve svoje finansijske potencijale u stvaranju preduslova za privlačenje investicija.
Ko je popustio - pokrajina ili Vlada?
- Više od godinu dana smo odolevali pritiscima koji su dolazili ne samo od predstavnika opozicije već i iz parlamentarne većine u Skupštini Srbije. Međutim, nismo odustali ni od jedne značajne institucije koja je značajna za dalji razvoj Vojvodine i Srbije. Zato se nadam da će već sledeće nedelje, nakon usvajanja ova dva akta, vreme pokazati da su ti pritisci bili neosnovani.
Neki ova dva zakonska akta ocenjuju kao separatističke projekte?
- Tvrdnje da se radi o separatističkim aktima, o stvaranju države u državi, o ugrožavanju suvereniteta države Srbije, jednostavno su prazne priče. Takvih priča je bilo i kad je donošen Omnibus zakon pre nekoliko godina.
Imovina i prihodi Vojvodine biće jasno određeni tek novim zakonom?
- Mi smo Statutom definisali da će pokrajinska imovina biti ona koju koriste pokrajinske institucije, ustanove, pokrajinska javna preduzeća, tu bih napomenuo da je pokrajina osnivač „Vojvodina voda“, Vojvodinašuma“, Zavoda za urbanizam i velike većine naučnih prosvetnih, zdravstvenih institucija na teritoriji Vojvodine. Stoga posedovanje imovine sa sobom nosi mogućnost razvoja zbog toga što omogućava da se kroz korišćenje sredstava obezbeđenja obezbeđuju krediti za investicije u razvoju. Kroz otuđivanje imovine mogu se stvarati finansijski preduslovi za izgradnju infrastrukture i za stvaranje daljih preduslova za bolji život građana. Dakle, imovina je preduslov za bolji život. U skladu sa Ustavom, zakon o javnoj svojini na kome radi komisija Republičke vlade treba da vrati imovinu lokalnim samoupravama i pokrajini, pa su Statut pokrajine i Zakon o nadležnostima osnovni preduslovi da se to ostvari. Očekujem da se zakon o javnoj svojini brzo usvoji pošto je to i ustavna obaveza.
Пријавите се на:
Објављивање коментара (Atom)
Нема коментара:
Постави коментар